☰ Lewe Menu Prawe Menu ☰
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Darłowie

Wtorek 21.05.2019

zaawansowane

Grupa wsparcia rodziców dzieci niepełnosprawnych pod nazwą Szczęśliwy rodzic, to szczęśliwe dziecko

GRUPA WSPARCIA RODZICÓW DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH POD NAZWĄ „ SZCZĘŚLIWY RODZIC, TO SZCZĘŚLIWE DZIECKO”
Osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny stanowią jedną z grup szczególnie narażonych na dyskryminację oraz wykluczenie ze społeczeństwa.
Tendencja chorych oraz ich rodzin do wycofywania się z aktywności społecznej , stanowi podstawową przeszkodę w ich powrocie do zdrowia oraz aktywnego życia. Brak specjalistycznych instytucji , narzędzi pomocy i środków finansowych sprawia, że rodzice zmuszeni są toczyć samotną walkę o dobro swojego dziecka, nie zwracając przy tym uwagi na własne potrzeby, nie mając wsparcia ze strony instytucji. Niejednokrotnie rodzice chorych dzieci chcieliby wyrwać się z domów, odetchnąć, zapomnieć o troskach i problemach, jednakże fakt, że nie mają możliwości zapewnienia opieki nad ich chorymi dziećmi powoduje, że zostają w domu.
Powyższe argumenty skłoniły pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Darłowie do utworzenia grupy samopomocowej zrzeszającej rodziców dzieci niepełnosprawnych.
Celem głównym powstałej grupy stało się „ wyrwanie z domów” rodziców chorych dzieci i stworzenie im warunków do spędzania wolnego czasu.
Głównym celem spotkań jest dzielenie się doświadczeniami z bycia rodzicem dziecka
z niepełnosprawnością. Rodzicielstwo jest poważnym wyzwaniem i w każdym kolejnym etapie życia dziecka - innym. Szczególnie bycie rodzicem dziecka niepełnosprawnego jest pełne różnych trudności.
Na spotkaniach grupy rodzice mogą porozmawiać z innymi, przekonać się czy problemy
z ich dzieckiem są podobne do tych, które mają inni rodzice, podzielić się i poprosić o wyrażenie zdania innych rodziców.
Powstałą grupę tworzy osiem matek i to one wniosły potencjał, energię, one dzielą się swoimi doświadczeniami, bo tylko „ szczęśliwy rodzic potrafi wychować szczęśliwe dziecko”.
Grupa powstała w roku 2013 w ramach realizowanego projektu systemowego „ Szansa na rozwój”, współfinansowanego z środków Unii Europejskiej w ramach EFS, a w roku 2015 w/w grupa została włączona do struktury organizacyjnej MOPS w Darlowie
Grupa wsparcia pozwala zmniejszyć wątpliwości rodziców, ich niepokoje, pozwala łatwiej zaakceptować ich trudną sytuację rodzinną. Cykliczne spotkania, które odbywają się w każdy poniedziałek w siedzibie MOPS sprzyjają podniesieniu samooceny rodziców, niwelowaniu zjawiska wykluczenia społecznego oraz integrację ze społecznością lokalną.

Wytworzył:
Udostępnił:
Paweł Karski
(2015-05-26 12:36:03)
Ostatnio zmodyfikował:
Paweł Karski
(2015-05-26 12:36:53)
 
 
ilość odwiedzin: 96954

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X